Niebieska Trybuna dla Życia na Niebiesko: „Indonezyjska PF-ka”

Powiem szczerze, że pisząc ten artykuł jestem dalej w szoku. Gdybym miał wymienić kilka rzeczy z którymi kojarzy się Polska, to zaraz po pierogach i papieżu, kibice piłkarscy byliby na pewno jednymi z nich, w Europie nasza „marka” jest w końcu znana, nie spodziewałem się jednak, że sława wykracza również na inne kontynenty.

Indonezja,  4 najbardziej ludny kraj świata, mieszka w nim ćwierć miliarda ludzi i to mimo tego, że powierzchniowo bliżej im do Polski niż Rosji. Kraj w 90%  islamski, w końcu kraj gdzie piłka nożna jest na poziomie niższym niż obecnie ten, na którym gra nasz kochany klub i to właśnie w tym państwie powstała grupa wzorująca się na dobrze nam znanej marce Psycho Fans.

Jest to o tyle szokujące, że o ile poziom sportowy jest jaki jest, to na trybunach Indonezyjczycy nie odstają od najlepszych europejskich wzorców. Dziesiątki tysięcy ludzi na trybunach, melodyczne pieśni, imponujące oprawy powodują, że o ich scenie kibicowskiej można mówić tylko w superlatywach.

Tym bardziej dziwi więc fakt, że kibice którzy w stosunku do naszych nie muszą czuć żadnych kompleksów postanowili z jednej uczynić sobie wzór. Wszystko dotyczy fanów drużyny Persija Jakarta jednego z dwóch największych klubów w  Indonezji  traktowanego  tam na równi z Realem Madryt w Hiszpanii, wystarczy napisać, że średnia frekwencja tego zespołu to 80 000 widzów.

Główną zorganizowaną grupą kibiców  tego zespołu jest Ultras Jakarta i można powiedzieć, że odpowiadają oni za wszystko od opraw, przez wyjazdy, graffiti po te strony ciemniejsze i mniej legalne jak konfrontowanie się z innymi przeciwnikami . Prezentują się mniej więcej tak:

Jak to się więc stało, że powstała tam nowa ekipa? Powiem szczerze, że na początku myślałem iż to zbieżność nazw, wszak Psycho Fans brzmi jak całkiem dobra nazwa dla szalonych kibiców. Dotarłem jednak do samych członków, którzy twierdzą, że podobieństwo nie jest kwestią przypadku. Trzeba zacząć od tego, że Psycho Fans Jakarta to pewna frakcja Ultras Jakarta i jej część. Frakcja o zabarwieniu mocno prawicowym i politycznym. Ich poglądy są tak radykalne, że budziliby kontrowersje nawet w Europie. I to właśnie na punkcie tego kontynentu są mocno zafiksowani. Co miało realny wpływ na ich nazwę.

Powstali w 2015 roku o oryginalnej PF-ce dowiedzieli się przez turniej TFC, gdzie ekipa chorzowska dość gładko pokonywała swoich rywali. Wspomniany turniej jak i wyszukane później sukcesy tak zaimponowały dalekim Azjatom, że postanowili nadać sobie nazwę na cześć śląskiego pierwowzoru. Dość szybko zdobyli rozgłos i złą opinię w swoim kraju, słyną z bezkompromisowości i agresji. Deklarują, że w przyszłości chcieliby odwiedzić Chorzów, co jednak nie wydaje mi się najlepszym z ich pomysłów.


Niebieska Trybuna dla Życia na Niebiesko => Niebieska Trybuna na Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.