Nŏstympne opóźniynia we budowie sztadionu!

Wszistko wskazuje na nŏstympne opoźniynia we budowie nowego sztadionu do Ruchu Chorzów. Wczoryj odbōło sie szpotkanie kybiców ze prezydentem Kotalą, GMT, CP i wiceprezydentem Michalikiem.

Szymon Michałek po szpotkaniu napisŏł post na FB, kiery publikujymy we całości poniżyj:

Kilka uwag po wczorajszym spotkaniu w Urzędzie Miasta w sprawie stadionu Ruchu

1. Niestety kolejna obietnica Prezydenta Kotali nie zostanie spełniona. Przetarg nie odbędzie się 31 sierpnia.

Zgodnie z zapowiedziami kibiców, 5 września odbędzie się zatem manifestacja kibiców

2. Spółka GMT do 21.08 ma przygotować poprawki do Programu Funkcjonalno-Użytkowego

Wiceprezes GMT przedstawił racjonalne wytłumaczenie opóźnień. Na pytanie dlaczego ich poprzednie poprawki trwały aż tak długo (od lipca 2018 do marca 2019) padła odpowiedź, że to nie poprawki, a bardzo istotne zmiany, również dotyczące decyzji środowiskowych, a więc czasochłonne. 

3. Dokumentacja przetargowa będzie gotowa 16.09

Niestety nie jest nadal gotowa pełna dokumentacja, która jest niezbędna do przetargu. Prezes CP, Piotr Małecki, dał konkretną datę kiedy ma to być gotowe.

4. Aby rozpocząć przetarg, muszą być zabezpieczone środki finansowe. Teoretycznie promesa bankowa będzie trwała ok. miesiąca, a może nawet krócej. Następnie przetarg który przy takich inwestycjach będzie trwał dwa, trzy miesiące.

5. Wtedy budowa mogłaby w styczniu 2020. Ale…

Obecnie miasto stara się skierować uwagę na mniejsze wpływy do budżetu przez zerowy PIT dla osób do 26. roku życia oraz obniżoną stawkę podatku z 18 na 17%. Dodatkowo podwyżki dla nauczycieli i podwyżkę cen prądu. Obawiam się, że będzie to kolejna wymówka do niebudowania stadionu.

Jeśli tak się stanie, będę zmuszony do wycofania się z Komisji Przetargowej i chętnie ustąpię miejsca zdenerwowanym i zdegustowanym kibicom. Nie chcę swoim nazwiskiem firmować takiego podejścia do (nie)budowy stadionu. Zostaliśmy już tyle razy wykiwani w sprawie terminu budowy, przetargu itd, że zaczyna to już być niesmaczne, nawet jak na polityków.

6. Proszę pamiętać, że pozwolenie na budowę wygasa w lutym 2020 roku.

A jeszcze w lutym tego roku, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, Prezydent Kotala zapewniał, że końca sierpnia miasto rozpisze przetarg, a budowa zakończy się w 2022 roku.

Trzy kadencje na tej samej bani. 2010 rok i hasło „Dobry ruch dla Chorzowa”. Rok 2014 i „Chorzów wprawia w ruch”. I na końcu 2018 rok i hattrick obiecanek o stadionie.

Nie uwierzę, póki nie zobaczę. A po tym co widzę, to ten stadion w Chorzowie nie powstanie. Chyba, że gospodarz miasta zacznie coś robić w sprawie drugiej największej inwestycji w historii miasta.


własne / FB: Cicha6Com