„W każdym człowieku jest potencjał” – wywiad z trenerem UKS-u Ruch Chorzów

Nie od dzisiaj wiadomo, że rozwój piłkarza zaczyna się już na poziomie dzieciaka, jednak za to, jak ten młody adept piłki nożej się rozwinie, w dużej mierze zależy od niego samego, ale również i od trenera z którym przyjdzie mu pracować na treningach. Zapraszam do lektury wywiadu, nie tylko o młodych piłkarzach, z trenerem UKS-u – Sewerynem Siemianowskim.

Może na początek kilka słów o sobie? Jak Pan miałby się opisać?

Jestem wychowankiem Ruchu Chorzów. Przechodziłem przez wszystkie szczeble szkolenia w tym klubie. Jestem nauczycielem – magistrem wychowania fizycznego oraz trenerem I klasy/UEFA A. Prywatnie szczęśliwym mężem oraz ojcem wspaniałych dzieci (córka 14 lat, syn 10 lat- oboje uprawiają sport).

Wiadomo, że ma Pan dużo obowiązków, trener UKS-u Ruch Chorzów i BKSu Sarmacji Będzin, oraz praca nauczyciela w szkole, dojdą następne obowiązki?

Oprócz wyżej wymienionych obowiązków piastuję również funkcję trenera asystenta Reprezentacji Śląska rocznika 1999. Wiem, że to dużo jak na jednego faceta, ale żyjemy w Polsce i musimy sobie radzić.

Jak Pan sobie radzi z tym natłokiem pracy?

Przede wszystkim dobra organizacja pracy, dobra logistyka, samodyscyplina i samokontrola.

Która praca przynosi Panu najwięcej satysfakcji?

Z każdej czerpię dużo satysfakcji. Dobrze pracuje mi się na każdym szczeblu szkolenia. Lubię tą pracę.

Teraz skupmy się na UKS-ie. Z Pana szkółki już kilku piłkarzy rozwija swoje kariery w zawodowej piłce. Jest Pan dumny? Z kogo w szczególności?

Tak. Jest już wielu moich wychowanków, którzy rozwijają się w piłce zawodowej lub półzawodowej. Grają na wszystkich szczeblach w Polsce i zagranicą. Także kilku dobrze radzi sobie w piłce halowej. Nie chcę wymieniać ich nazwisk. Oni doskonale wiedzą o kogo chodzi. Ze wszystkich jestem dumny. Szczerze ich z tego miejsca pozdrawiam i życzę jak najwyższej formy oraz zdrowia.

Obecnie trenuje pan rocznik?

1999 oraz pomagam przy rocznikach 2002 i 98/97.

Widać potencjał?

W każdym człowieku jest potencjał. Trzeba go tylko umiejętnie wydobyć i rozwinąć.

Ciężko się dociera do młodych piłkarzy?

Dla mnie nie. Trzeba z nimi rozmawiać. Posiadać odpowiedni kontakt a zarazem odpowiedni dystans, który pozwala na wzajemny szacunek.

Gdyby miał Pan podać kilka nazwisk, które miałby Pan polecić trenerowi Fornalikowi? Proszę powiedzieć, czym się oni charakteryzują?

W każdym roczniku jest kilku bardzo dobrych zawodników. Pan Trener Fornalik osobiście lub poprzez asystentów musiałby ocenić ich umiejętności , które mogłyby pasować do jego wizji i ideału charakterystyki zawodnika. Przy okazji chciałbym pozdrowić cały sztab trenerski i życzyć mu jak najlepszych wyników na wiosnę.

Wiadomo, że na tym poziomie rozgrywek często młodzi piłkarze dają z siebie wszystko, aby zostać zauważonym. Ma Pan takich młodych którzy są gotowi na duży wysiłek?

Myślę,że tak. Naszym zadaniem jest wyposażyć chłopaków w odpowiednie umiejętności, które pomogą im na wkomponowanie się w seniorską piłkę nożną. Kto z nich przebije się na ten poziom to już zależy od wielu czynników.

Jaki wiek jest najlepszy na początek przygody z piłką?

Każdy. Byle nie za późno. U nas w grupach bawią się już dzieci w wieku 5 i 6 lat. Czasami młodsze. Najważniejsze jest , aby zachęcić je do ruszania się i zaszczepić im „bakcyla sportu”.

Kiedy odbędzie się najbliższy nabór?

Nabór do 4 klas sportowych oraz do klasy 1 gimnazjum odbędzie się 26.04 oraz 10.05.2015r. W tym czasie odbędzie się nabór uzupełniający do pozostałych roczników. Testy sportowe do klas liceum odbędą się 24.05. , 31.05. oraz 7.06.2015 r. na obiektach MORiS Chorzów.

W dwóch zdaniach, jaby Pan zachęcił rodziców do zapisania dziecka do szkółki?

Najlepiej przekonać rodziców wizją dobrego rozwoju ich podopiecznych, który może się udać dzięki wzajemnej współpracy, dobrej infrastrukturze, dobremu wyszkoleniu trenerów, rzetelnej pracy oraz przyjaznej atmosferze.

Czytał Pan już naszą „rylacjo live po ślunsku”?

Jest to ciekawe i na swój sposób oryginalne. Dzięki temu gwara śląska jest kultywowana. Jo tyż lubia godać po ślunsku ( po noszymu). 

Czy poleciłby Pan czytelnikom blogo-stronę „Życie Na Niebiesko”? 

Oczywiście. Czytajcie codziennie blogo-stronę „Życie na niebiesko”!!! 

Dziękuję.

Dziękuję za wywiad.


Metryczka Seweryna Siemianowskiego:

seweryn-siemianowski-261-1410879023

Urodzny 25 września 1975 roku w Bytomiu, były piłkarz Ruchu Chorzów. Zdobył Puchar Polski z „Niebieskimi” w 1996 roku oraz wywalczył awans i uczestniczył w Finale Pucharu INTERTOTO w 1998 roku. W barwach Ruchu rozegrał łącznie 51 spotkań. W swojej karierze był również piłkarzem BKS-u Stal Bielsko – Biała, CKS-u Czeladź a także grał w Jersey Falcons (USA). Był również grającym trenerem zespołu rezerw Ruchu Chorzów. Jest obecnie trenerem UKS-u Ruch Chorzów, BKS-u Sarmacji Będzin a także naucza wychowania fizycznego w IV Liceum im. J. Śniadeckiego w Chorzowie.


 

źródła: foto:uksruchchorzow.pl / metryczka: własne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.