Jak wygląda restrukturyzacja długu Ruchu Chorzów?

Portal money.pl opublikował artykuł dotyczący restrukturyzacji długu klubu z Cichej 6, oraz warunków jakie muszą zostać spełnione. Poniżej prezentujemy jego treść:

„Spadek z Ekstraklasy, ujemne punkty na początek sezonu w pierwszej lidze – to niejedyne problemy jednego z najstarszych polskich klubów piłkarskich. Ruch Chorzów próbuje ratować się przed bankructwem. Poprosił wierzycieli o redukcję długu. Długotrwałe straty sprawiają, że może liczyć tylko na łaskę wierzycieli.

W piątek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach otworzył postępowanie restrukturyzacyjne spółki Ruch Chorzów w trybie tak zwanego przyśpieszonego postępowania układowego. Na nadzorcę sądowego wyznaczono Bartosza Klepacza.

W ubiegłym roku Ruch Chorzów utrzymał się na powierzchni tylko dzięki sprzedaży najlepszego strzelca, Mariusza Stępińskiego, do FC Nantes. Mówiło się o kwocie 1,5-2,8 mln euro. Dzięki temu rok 2015/2016 zamknął na plusie – niecałe 300 tys. zł, a w drugim półroczu 2016 r. zarobił nawet 2,7 mln zł. Problem w tym, że przez poprzednie trzy lata stracił łącznie 34 mln zł. Do tego straty „wróciły” w pierwszym kwartale tego roku – 1,5 mln zł.

Zobowiązania klubu na koniec marca wynosiły 37 mln zł. A i tak udało się je zredukować z 45 mln zł m.in. dzięki emisji akcji. Kapitał własny jest ujemny i wynosi -21,5 mln zł, czyli spółka teoretycznie jest bankrutem, bo długi są większe niż majątek. Wynagrodzenia zawodników za poprzedni sezon spadły do 5,6 mln zł z 6,7 mln zł rok wcześniej.

– Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oznacza zgodę sądu na przeprowadzenie procesu restrukturyzacji zadłużenia Ruchu Chorzów SA oraz w przypadku, gdy większość wierzycieli poprze w trybie głosowania zaproponowane przez Ruch warunki restrukturyzacji zadłużenia, daje Klubowi szansę na nawiązanie do najpiękniejszych momentów swojej historii – napisano na stronie klubu.

Ma to stworzyć szansę na rozciągnięcie płatności w czasie, ograniczenie należności bądź ich zamianę na przykład na akcje spółki. Akcje Ruchu notowane są od 2008 roku na warszawskim rynku NewConnect.

Klub spadł w tym sezonie z Ekstraklasy do pierwszej ligi. I tak może mówić o łagodnym podejściu Komisji Licencyjnej, która łaskawym okiem spojrzała na działania nowych władz klubu i dała mu szansę na powrót do normalności. Po terminie, ale wywiązał się z zapłaty zaległości. Dzięki temu będzie grał w Nice I Lidze, a nie w czwartej lidze, a może nawet w B klasie.

Na start dostał jednak pięć ujemnych punktów, co jest karą za nieterminowe uregulowanie licencyjnych zobowiązań. Do tego dwa pierwsze mecze rozegra bez kibiców.

Pod koniec lutego nowym udziałowcem Ruchu został Janusz Paterman, przedsiębiorca prowadzący sieć kawiarni i restauracji „Chopin”, przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem nieruchomościami i zakład produkcji cukierniczej. Przejął akcje byłego prezesa Klubu Dariusza Smagorowicza i obecnie ma 35 proc. akcji. 1 marca został mianowany prezesem zarządu”.


money.pl / własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.